O Jeziorach Plitwickich

Planując podróż do Chorwacji długo zastanawiałam się do jakiego parku narodowego się wybrać. Że warto, wiedziałam, ale do którego?! Cały czas obstawiałam Park Narodowy Krka, patrzę na zdjęcia mówię „wow, można się kąpać przy wodospadzie!” I tak sobie w tej myśli tkwiłam, ale koniec końców wybrałam Plitwice. Czy warto jechać do parku Jezior Plitwickich? Odpowiedź poniżej. 🙂

Park Narodowy Jezior Plitwickich

Powstał w 1949 roku, jego powierzchnia wynosi ok 300 tys. km2, był pierwszym założonym parkiem narodowym w Chorwacji, a w 1979 roku znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Park tworzy 16 jezior krasowych połączonych ze sobą wodospadami, ponieważ położone są one kaskadowo. Park leży w południowej części gór Mała Kapela, dlatego jeżeli planujecie wybrać się tam będąc na wybrzeżu Chorwacji – koniecznie uwzględnijcie zmianę pogody. Dla przykładu w dniu, kiedy wyjeżdżaliśmy do parku w Zadarze panował upał ponad 30 stopniowy, w górach było jakieś 10 stopni chłodniej i pojawić miały się opady deszczu. :)Na szczęście deszcz nas nie złapał, a różnica w temperaturze zmieniała się z godziny na godzinę.:)

Woda jezior plitwickich jest naprawdę warta uwagi! Jej kolor przypomina ten rodem z bajek i magicznych krain. W jeziorach nie można się kąpać, można tylko podziwiać, ale naprawdę jest co!

Droga do parku Jezior Plitwickich i zmienna aura. 🙂

Co warto wiedzieć przed przyjazdem?

Przede wszystkim, dobrze jest sprawdzić pogodę i zaopatrzyć się przy tym w wygodne buty. Pakujemy się tak jak na wycieczkę, warto wziąć plecak, wodę, jakieś jedzenie no i w zależności od pogody – coś do ubrania np. na ewentualny deszcz.:) Park Narodowy Jezior Plitwickich jest oblegany przez turystów, szczególnie w sezonie. Warto zatem wybrać się tam możliwie najwcześniej. Do parku dojeżdżają autobusy, jednak ja polecam przyjazd własnym środkiem transportu. Nie jesteśmy wówczas zależni od godzin kursowania publicznego transportu (a jednak tak jak wspomniałam tutaj, bywa on nieregularny), dodatkowo nie goni nas czas przy eksplorowaniu natury:). W parku mieszczą się dwa parkingi (wejście 1 i wejście 2), są one dodatkowo płatne. Z obu wejść możemy bez problemu dostać się do parku.

Bilety i trasy

Rekomenduję, aby bilety wstępu kupić wcześniej przez stronę internetową, wówczas na miejscu unikniemy kolejki do kas. Cena biletu w sezonie wynosi 200 kun (ok. 120 zł) po godz. 15:00 cena wynosi 150 kun (ok. 90 zł). W zależności od pory roku cennik ulega zmianie, dlatego warto na bieżąco śledzić go na stronie. Kwota za wejście zwala z nóg można pomyśleć – i słusznie, ale zapewniam Was, naprawdę warto. W samym parku mamy do wyboru kilka opcji zwiedzania, odsyłam tu.

Najdłuższą trasą można zwiedzać park nawet do 8 godzin! 🙂 My wybraliśmy drogę B i trochę ją na miejscu modyfikowaliśmy 🙂 przyznaję wystarczyło to, aby nacieszyć się miejscem. W parku przez jeziora przepłynąć możemy statkami, trasy są dobrze opisane i naprawdę nie sposób się zgubić. 🙂

Poniżej kilka ujęć z naszej wyprawy. 

 

 

 

Zdjęcia nie odzwierciedlają klimatu tego miejsca na żywo. Polecam wybrać się do tego parku będąc w Chorwacji jako obowiązkowe MUST SEE.

 

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Zostaw komentarz

© 2019 Kacper Jankowski