O Comino i Gozo

Co zobaczyć na Gozo? Czy warto wybrać się na Comino? Czym urzekły mnie te wyspy? Sprawdźcie! 🙂

Comino to najmniejsza z archipelagu Wysp Maltańskich. W XVII wieku stanowiła wyspę uwięzienia lub wygnania dla zbłąkanych rycerzy. Charakterystyczna Wieża Świętej Marii widoczna jest z daleka i stanowi symbol Comino. Wyspa praktycznie nie jest zamieszkiwana, na stałe zameldowana jest tam jedna rodzina. Słynie ona jednak z największej atrakcji turystycznej dla wszystkich odwiedzających Maltę – Błękitnej Laguny. Szczerze, trochę obawiałam się wyprawy tam z powodu tłumów turystów co akurat w takim miejscu wiązałoby się z odebraniem mu uroku. Okazało się, że moje obawy były zbędne – w listopadzie taka sytuacja nam nie groziła. 🙂

Po lewej: moja obecna tapeta na telefonie z krystaliczną wodą. 🙂 Po prawej: widok na jaskinię na wyspie Comino.

Na wyspę dostaliśmy się wykupionym wcześniej rejsem z miejscowości Bugibba. Poświęciliśmy na pobyt i podróż tam cały dzień i do teraz zastanawiam się, kiedy ten czas nam zleciał. Woda jest tak przejrzysta, brakuje słów by ją opisać, z kolei widoki na Gozo i pobliskie skały nie pozwalają o sobie zapomnieć. 🙂

Widok z wyspy Comino.

Wody Comino i Gozo (o którym znajdziecie informacje poniżej) są bardzo eksplorowane przez nurków. Pod wodą znajdują się trzy wraki statków, a także ciekawe uformowania skalne, które urozmaicają przeżycia związane z tą formą aktywności. Osobiście nie nurkuję, ale kto wie – może kiedyś. 😉

Zachód słońca z promu.

Wyspa Gozo skradła moje serce na długo. Dlaczego? Przede wszystkim jest znacznie spokojniejsza niż Malta i wierzcie mi, ma swój klimat. Gozo zachwyciło mnie widokami i czymś czego nie potrafię wyjaśnić, ale zdecydowanie trzeba odwiedzić tę wyspę! Dostaniecie się tam promem z Malty, wypływa co 20-30 minut z miejscowości Il-Cirkewwa. Zapłacicie za niego 4,60 euro w dwie strony.

Co warto zobaczyć na Gozo?

Naturę, naturę i jeszcze raz naturę! Na Gozo warto mieć plan, dobrze jest rozeznać się w oferowanych objazdówkach (do wielu miejsc dojedziecie tylko autem) lub wynająć samochód. My skorzystaliśmy z tej pierwszej opcji, dzięki czemu widzieliśmy naprawdę wiele! Poniżej kilka miejsc, do których należy się udać będąc na wyspie.

Widok na Ramla Bay z jaskini Tal-Mixta Cave.

Ramla Bay – to plaża, jedna z piękniejszym, charakterystycznym piaskiem. Plażę tę znacznie lepiej podziwiać z góry – np. z jaskini Tal-Mixta Cave.

Salt Pans na Gozo.

Bardzo ciekawą pamiątką z Gozo może być sól. Proces wydobywania jej jest czasochłonny i wymaga pracy, ale stanowi atrakcję turystyczną. W wyżłobieniach skalnych woda morska pod wpływem temperatury wysycha, zostawiając osad soli. Wydobyta sól posiada zastosowanie takie jak ta wykorzystywana przez nas w Polsce. Salt Pans to kolejne miejsce, do którego warto się udać.

Wied Il-Għasri.

Na Gozo znajdziecie również wyjątkowy wąwóz Wied Il-Għasri.

Blue Hole na Gozo.

Z naturalnych widoków warto również udać się w miejsce, w którym kiedyś mieściła się rozpoznawalna atrakcja na całej Malcie a mianowicie Azure Window. Formacja skalna zapadła się w 2017 roku, natomiast teren wokół również robi wrażenie. Znajdziemy tam m.in Blue Hole czyli niewielkie jezioro morskie.

Wied Il-Mielah.

Warto wybrać się do nowego “Azure Window” czyli Wied Il-Mielah, imponuje – szczególnie wysokość. A jeśli już o wysokości mowa to z klifów Ta Cenc także zobaczycie niesamowity widok.

Widok z klifów Ta Cenc.

Z zabytków z pewnością warto zobaczyć Cittadelle w Gozo. Jest to małe ufortyfikowane miasto, leżące w centrum Victorii. Cytadela przeniosła mnie do czasów średniowiecza, a sama Victoria jest tak urocza, że nie sposób nie przejść obok urokliwych uliczek bez zdjęcia 🙂 W Victorii znajdziecie kilka lokalnych knajp, więc jest to dobre miejsce na zjedzenie czegoś smacznego.

Widok na Cytadelę.

Klimatyczne uliczki w Victorii.

Polecam zobaczyć także świątynię Ta Pinu, jest to kościół wybudowany w miejscu kapliczki, w której mieści się obraz Matki Bożej z racji jej objawienia w tym miejscu. Do dziś przyjeżdżający tam pielgrzymi modlą się i proszą lub dziękują za uzdrowienie. W kościele znajduje się kilka sal, w których zobaczyć można m.in zdjęcia chorych – uzdrowionych dzieci, stare gipsy, okulary i innego różnego rodzaju przedmioty sugerujące przywrócenie zdrowia.

Po lewej: Ta Pinu z zewnątrz, po prawej: fragment pomieszczenia z dziękczynieniem pielgrzymów.

Po zobaczeniu tych atrakcji zauroczycie się w Gozo na choćby krótką chwilę. Warto! 🙂

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Zostaw komentarz

© 2019 Kacper Jankowski